fbpx
Centrum Monitorowania Alarmów
+48 504 294 350
Lider innowacyjności w zakresie zapewniania bezpieczeństwa na rynku polskim
Centrum Monitorowania Alarmów +48 56 675 45 92

KOMPLEKSOWA OCHRONA PRZEZ 365 DNI W ROKU

vPatrol Tower to mobilna wieża do monitoringu wizyjnego, zapewniającą najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ten elektroniczny system do monitoringu wizyjnego wyposażony jest m.in. we własne zasilanie, kamery IP, kamery termowizyjne, czujki PIR, tubę głośnikową. Wysoki maszt umożliwia zdalną obserwację rozległych obszarów. VPatrol Tower to idealne rozwiazanie wszędzie tam gdzie całodobowy monitoring odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa. Więcej szczegółów>

Aktualności

23 marca, 2023

Inteligentny system ochrony (AI)

Od kilku lat jesteśmy świadkami szybkiego rozwoju branży ochrony dzięki automatyzacji procesów związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Obecnie innowacyjne technologie oparte na AI (Artificial Intelligence) są najbardziej skutecznym i kosztowo efektywnym sposobem monitorowania obiektów zapewniającym najwyższe standardy zabezpieczeń.

Rok 2023 rokiem sztucznej Inteligencji w zapewnieniu bezpieczeństwa

Sztuczna inteligencja stanowi obecnie ogromne wsparcie pracy człowieka w procesach zapewnienia bezpieczeństwa osób i mienia, ponieważ pozwala na przejęcie części jego obowiązków, ale co najważniejsze usprawnia oraz przyspiesza codzienną ochronę obiektów. Inteligentny system ochrony analizuje sytuację w czasie rzeczywistym na monitorowanym obszarze i rozpoznaje zdarzenia, które zostały zdefiniowane jako potencjalnie niebezpieczne. System AI natychmiast uruchamia alarm w Centrum Monitorowania Alarmów dzięki czemu Dyspozytor błyskawicznie otrzymuje informacje z systemu, weryfikuje sygnał alarmowy oraz monitoruje aktualną sytuację w obiekcie. Cały proces przebiega sprawniej w porównaniu z tradycyjnymi metodami monitorowania, dlatego szybciej podejmowane są także niezbędne działania interwencyjne przez wyspecjalizowane, odpowiednio przeszkolone i wyposażone grupy interwencyjne.

Analityka obrazu oparta na algorytmach AI

Kamery pełnią rolę inteligentnych czujek. Gdy tylko zostanie wykryty niepożądany obiekt w strefie, system automatycznie rozpoczyna alarmowanie według wcześniej ustalonych reguł. Analityka obrazu potrafi rozróżnić obiekty, ludzi, zwierzęta i pojazdy, które pojawią się w polu widzenia kamer. Między innymi rozpoznaje czy na teren wszedł człowiek, czy zbłąkane zwierzę, identyfikując osoby oraz weryfikując numery tablic rejestracyjnych. Sztuczna inteligencja na podstawie automatycznej identyfikacji osób lub tablic rejestracyjnych potrafi dokonać automatycznego otwarcia drzwi dla osób uprawnionych lub bram na teren zakładu dla zweryfikowanych aut.

System vPatrol umożliwia współpracę wielu kamer śledząc drogę jaką intruz przebył podczas wtargnięcia na teren chronionego obiektu. Aby zapewnić pełny obraz sytuacji na terenie obiektu, dzięki systemowi kamer jest w stanie działać w sposób zintegrowany, zapewniający nie tylko rejestrowanie obrazu, ale również umożliwiając szybkie i skuteczne reagowanie na sytuacje alarmowe. W przypadku wtargnięcia intruza, kamery monitorujące systemu vPatrol są w stanie dokładnie śledzić jego ruchy, począwszy od momentu, w którym wtargnął na teren obiektu, aż do momentu, w którym został zatrzymany lub uciekł.

Inteligentny system ochrony to dobry kierunek dla zapewnienia maksymalnej ochrony osób i mienia, który wykorzystuje efekt synergii między nowoczesną technologią a pracą człowieka – dyspozytorów oraz patroli interwencyjnych. Wbrew powszechnym obawom – wsparcie innowacyjnych technologii w zapewnieniu bezpieczeństwa nie wykluczy czynnika ludzkiego. Wyspecjalizowane, odpowiednio przeszkolone i wyposażone grupy interwencyjne zapewniają komplementarne i podstawowe bezpieczeństwo działań w obszarze terenu objętego ochroną.

Współczesne zagrożenia

Nadążanie za współczesnymi zagrożeniami wymaga podejmowania działań, które w skuteczny i natychmiastowy sposób uchronią nas od takich zdarzeń jak wandalizm, kradzież czy zniszczenie mienia. Wykorzystanie AI w procesach zapewniania bezpieczeństwa pozwala na dowolną konfigurację systemu pod kątem reagowania na różne scenariusze oraz sprawniejsze zarządzanie, a w efekcie zwiększenie efektywności monitoringu ochranianego obiektu, m.in.:

  • natychmiastowe wykrywanie oraz rozpoznawanie różnego typu obiektów – osób, pojazdów, zwierząt
  • klasyfikację zachowań takich jak: wtargnięcie, przebywanie, szwendanie, wyjście, wejście, przekroczenie linii itd.
  • śledzenie wielu obiektów jednocześnie oraz automatyczne przekazywanie obserwowanego obiektu bądź zdarzenia z kamery na kamerę
  • wysyłanie prealarmów – zdarzeń poprzedzających zaistniałe zagrożenie
  • zliczanie obiektów

Przed montażem systemów zabezpieczeń należy uwzględnić wszystkie czynniki zagrażające obiektowi wykonując wielopłaszczyznową analizę potencjalnych zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych, nie tylko ze strony intruza.

Dodatkowe funkcjonalności analityki obrazu opartej na algorytmach AI:

  • detekcja upadku (przewrócenia się osoby)
  • detekcja braku kasku ochronnego
  • klasyfikacja pojazdów
  • wykrywanie ognia i dymu (z pomocą kamer termowizyjnych)

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O USŁUDZE vPATROL

 

Opracowanie:

Janusz Jankowski – Menedżer ds. Marketingu i PR Taurus Ochrona

Rafał Czarnecki – Menedżer ds. IT i Innowacji Technicznych Taurus Ochrona

POPULARNE WPISY

Gala Jubileuszowa Taurus Ochrona

Piknik Rodzinny Taurus Ochrona

Mobilne wieże monitorujące: innowacyjne rozwiązanie dla bezpieczeństwa