fbpx
Centrum Monitorowania Alarmów
+48 504 294 350
Lider innowacyjności w zakresie zapewniania bezpieczeństwa na rynku polskim
Centrum Monitorowania Alarmów +48 56 675 45 92

KOMPLEKSOWA OCHRONA PRZEZ 365 DNI W ROKU

vPatrol Tower to mobilna wieża do monitoringu wizyjnego, zapewniającą najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ten elektroniczny system do monitoringu wizyjnego wyposażony jest m.in. we własne zasilanie, kamery IP, kamery termowizyjne, czujki PIR, tubę głośnikową. Wysoki maszt umożliwia zdalną obserwację rozległych obszarów. VPatrol Tower to idealne rozwiazanie wszędzie tam gdzie całodobowy monitoring odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa. Więcej szczegółów>

Aktualności

24 lutego, 2023

Jak skutecznie zabezpieczyć się przed kradzieżą z włamaniem

Co oznacza kradzież z włamaniem?

Zgodnie z art. 279 § 1 Kodeksu Karnego – kradzież z włamaniem oznacza zabór rzeczy ruchomej celem jej przywłaszczenia dokonany po uprzednim pokonaniu zabezpieczenia. Włamanie ma miejsce zawsze, gdy sprawca usuwa sprawną przeszkodę. Sposób pokonania zabezpieczenia jest nieistotny. Sprawca może posłużyć się także oryginalnym kluczem skradzionym właścicielowi.

W Polsce dochodzi do 70 tysięcy włamań rocznie.

Policyjne dane nie pozostawiają wątpliwości. Według statystyk co roku dochodzi do ponad 70 tysięcy kradzieży z włamaniem. Zdaniem ekspertów inflacja oraz podwyżki cen, a także wzrost stopy bezrobocia mogą spowodować, że w bieżącym roku ta sytuacja ulegnie pogorszeniu.

W przypadku domów i mieszkań łupem złodziei wykorzystujących nieobecność właścicieli nieruchomości padają zwykle drobne i cenne przedmioty. Kradzieże mają miejsce w ciągu całego roku natomiast najwięcej przestępstw odnotowuje się w okresie urlopów i wakacyjnych wyjazdów.

Szczególnie atrakcyjne dla złodziei są przedsiębiorstwa posiadające materiały o dużej wartości. W ubiegłym roku Policja zatrzymała dwie osoby, które działając na terenie kilku województw (tereny województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego) podczas blisko siedemdziesięciu kradzieży z włamaniami ukradły mienie o wartości nie mniejszej niż 2 mln złotych. Najczęściej włamywacze okradali w ciągu jednej nocy kilka przedsiębiorstw, m.in. hurtownie budowlane, rolnicze, warsztaty samochodowe i zakłady stolarskie – źródło.

Rośnie liczba włamań do sklepów, w których sprawcy często dokonują także dewastacji. W dniu 16 stycznia br. w Limanowej trzech sprawców dokonało włamania do sklepu w centrum miasta. Ich łupem padły telefony komórkowe oraz laptopy o szacowanej wartości 100 tys. zł  a dodatkowo zniszczone zostało wyposażenie sklepu – źródło.

Obecna sytuacja na arenie międzynarodowej dodatkowo powoduje, że ochrona mienia jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Aktualne wydarzenia mogą wpłynąć na nasz poziom bezpieczeństwa finansowego i społecznego.

Utrata dobytku w wyniku kradzieży zalicza się do krytycznych sytuacji życiowych – nie tylko powoduje straty materialne i finansowe, ale także może być bardzo stresująca dla ofiar. Aby skutecznie chronić się przed kradzieżą ważne jest podjęcie odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Jak kompleksowo zabezpieczyć obiekt?

Aby kompleksowo zabezpieczyć obiekt należy wdrożyć zintegrowany system bezpieczeństwa bazujący na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych zapewniających całodobową kontrolę nad obszarem objętym nadzorem.

Skuteczne zabezpieczenie musi składać się przede wszystkim z odpowiednio zaprojektowanych systemów zabezpieczeń i dobranych urządzeń, które sprostają wszelkim zagrożeniom, jakie mogą pojawić się w monitorowanym obiekcie. Zabezpieczenia mechaniczne obiektów mogą być niewystarczające. Istotne jest ustanowienie procedur bezpieczeństwa, które będą adekwatne do profilu działalności chronionego obiektu.

Ważnym etapem montażu systemów zabezpieczeń technicznych w ochranianym obiekcie jest dokonanie wielopłaszczyznowej analizy potencjalnych zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych, która pozwoli na dobranie rozwiązań a najwyższym poziomie efektywności. Warto pamiętać, że po uruchomieniu systemu użytkownik obowiązkowo powinien przejść szkolenia z jego obsługi, a usługodawca zapewnić serwis urządzeń oraz pomoc techniczną.

Przy użyciu współczesnej technologii jedynym skutecznym sposobem na zabezpieczenie mienia jest całodobowe nadzorowanie sygnałów pochodzących z systemów alarmowych przez Zintegrowane Centrum Monitorowania Alarmów (ZCMA), dzięki któremu możliwe jest ich zautomatyzowane przetwarzanie m.in. w takich przypadkach jak włamanie, napad, sabotaż, pożar czy brak zasilania. Właściciel obiektu dzięki aplikacji mobilnej powinien mieć dostęp do darmowej, wygodnej i intuicyjnej zdalnej obsługi systemów alarmowych oraz szybką i komfortową interakcję z dyspozytorami ZCMA.

Jeżeli usługa zabezpieczenia obiektu obejmuje dojazd na interwencję Patrolu lub Grupy Interwencyjnejoddelegowani powinni być pracownicy posiadający odpowiednie kompetencje, kwalifikacje, wymagane uprawnienia oraz specjalistyczne, zgodne z obowiązującymi przepisami narzędzia i oprzyrządowania.

Z czego składają się nowoczesne systemy zabezpieczeń technicznych?

Nowoczesne systemy zabezpieczeń technicznych składają się z:

  • elektronicznych urządzeń oraz systemów ostrzegawczych i sygnalizujących zagrożenia (elektroniczne systemy alarmowe),
  • całodobowych systemów monitorujących te zagrożenia (monitoring systemów alarmowych)
  • systemów ograniczających i opóźniających dostęp lub wtargnięcie na chroniony obszar, teren lub obiekt (urządzenia i środki mechanicznego zabezpieczenia).

Nowoczesne elektroniczne systemy zabezpieczeń obejmują:

  • SSWiN – systemy sygnalizacji włamania i napadu
  • SKD i RCP lub ACC – systemy kontroli dostępu i czasu pracy
  • CCTV – systemy telewizji dozorowej
  • SAP lub PPOŻ – systemy wykrywania i sygnalizacji pożaru
  • SRS (smoke removal systems) – systemy oddymiania i przewietrzania
  • DSO – dźwiękowe systemy ostrzegawcze
  • BMS, SmartHome – systemy Inteligentnych budynków połączone z automatyką bram, szlabanów, domofonów i systemów parkingowych

Kradzież z włamaniem - jak się zabezpieczyć

Innowacyjne technologie w zasięgu ręki

Obecnie innowacyjne technologie oparte na analityce obrazu czy detekcji ruchu są najbardziej skutecznym i kosztowo efektywnym sposobem monitorowania obiektów. Analityki oparte na technologii AI pozwalają m.in. na automatyczne wykrywanie zdarzeń takich jak ruch ludzi, pojazdów czy przedmiotów oraz identyfikację i weryfikację tablic rejestracyjnych czy osób (moduł FaceR) w czasie rzeczywistym na podstawie wzorców zapisanych w bazie danych. Wideoobchody i wideoweryfikacja pozwalają na rejestrację obrazu i dźwięku bez potrzeby ciągłej kontroli dyspozytora monitorowania alarmów. System zbiera dane na temat intruza – kamery śledzą jego ruch, rejestrując jakie mienie i w jaki sposób zostało naruszone. Analityka jest w stanie śledzić ruch kilku intruzów jednocześnie, a zadanie monitorowania lokalizacji intruza przekazywane jest z kamery na kamerę. System analityki jest w stanie rozróżnić ludzi, zwierzęta i pojazdy. Kiedy jedna z kamer wykryje ruch w swoim polu widzenia i rozpozna postać człowieka, automatycznie przesyła obraz, który wyświetla się na ekranie komputera dyspozytora.

Naszą misją od lat jest bycie liderem innowacyjności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na rynku polskim. Uważamy, że nasz branżowy know-how to jeden z podstawowych elementów, który służy rozwojowi sektora ochrony, a co za tym idzie poprawia poziom bezpieczeństwa osobisty oraz biznesowy naszych klientów.

Jeśli chcesz być na bieżąco z innowacjami w systemach bezpieczeństwa zachęcamy do zapisania się do newsletter. LINK

Opracowanie:

Janusz Jankowski – Menedżer ds. Marketingu i PR Taurus Ochrona

POPULARNE WPISY

Gala Jubileuszowa Taurus Ochrona

Piknik Rodzinny Taurus Ochrona

Mobilne wieże monitorujące: innowacyjne rozwiązanie dla bezpieczeństwa