fbpx
Centrum Monitorowania Alarmów
+48 504 294 350
Lider innowacyjności w zakresie zapewniania bezpieczeństwa na rynku polskim
Centrum Monitorowania Alarmów +48 56 675 45 92

KOMPLEKSOWA OCHRONA PRZEZ 365 DNI W ROKU

vPatrol Tower to mobilna wieża do monitoringu wizyjnego, zapewniającą najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ten elektroniczny system do monitoringu wizyjnego wyposażony jest m.in. we własne zasilanie, kamery IP, kamery termowizyjne, czujki PIR, tubę głośnikową. Wysoki maszt umożliwia zdalną obserwację rozległych obszarów. VPatrol Tower to idealne rozwiazanie wszędzie tam gdzie całodobowy monitoring odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa. Więcej szczegółów>

Aktualności

16 listopada, 2023

Ochrona magazynów i obiektów logistycznych

Bezpieczeństwo przedsiębiorstw działających w sektorze TSL jest niezwykle istotnym aspektem, który nie tylko wymaga uwagi w kwestiach ochrony fizycznej, ale także opracowania kompleksowego systemu bezpieczeństwa opartego na najnowszych technologiach monitoringu i zabezpieczeń technicznych.

Agencje ochrony nie zawsze są w stanie właściwie uświadomić swoim klientom ich pełne potrzeby w zakresie zabezpieczania terenów, towarów i bezpieczeństwa pracowników oraz korzyści jakie wynikają z wdrożenia nowoczesnych rozwiązań w tym obszarze. W wielu przypadkach wybierane są agencje ochrony głównie ze względu na najniższą cenę, często pod presją umów z ubezpieczycielami. Jednakże, podejście oparte wyłącznie na minimalizacji kosztów może stanowić ogromne ryzyko.

W dzisiejszym dynamicznym otoczeniu biznesowym inwestycja w nowoczesne systemy bezpieczeństwa może okazać się kluczowym czynnikiem w osiągnięciu sukcesu i utrzymaniu konkurencyjności w branży. Warto zrozumieć, dlaczego to połączenie ochrony fizycznej z nowoczesną technologią jest teraz tak istotne, jak również jakie korzyści płyną z tego rodzaju podejścia.

Bezpieczeństwo łańcucha dostaw

Bezpieczeństwo łańcucha dostaw to kwestia nadrzędna, którą każda firma logistyczna powinna brać pod uwagę. Pozwala ono zapobiec różnorodnym zagrożeniom, takim jak terroryzm, piractwo czy kradzież, które mogą znacząco wpłynąć na stabilność i ciągłość działalności przedsiębiorstwa.

Warto przyjrzeć się kilku kluczowym elementom, które powinny być uwzględnione w strategii bezpieczeństwa łańcucha dostaw.

Identyfikacja zagrożeń i weryfikacja dostawców

Na początku niezbędna jest identyfikacja potencjalnych zagrożeń w łańcuchu dostaw. To może obejmować ocenę dostawców, analizę tras dostaw, oraz wnikliwą kontrolę nad wszelkimi punktami potencjalnego ryzyka. Kluczowa jest również weryfikacja dostawców pod kątem ich standardów bezpieczeństwa. Wybierając partnerów, należy upewnić się, że spełniają oni określone standardy oraz posiadają skuteczne zabezpieczenia.

Bezpieczeństwo transportu

Warto inwestować w nowoczesne technologie, takie jak plomby elektroniczne z opcją śledzenia, zintegrowane z systemem zarządzania, które zapewniają nie tylko fizyczne zabezpieczenia, ale także kontrolę położenia ładunku oraz analizę trasy i czasu dostawy.

W sektorze szybko zbywalnych towarów konsumpcyjnych, zwłaszcza w kontekście produktów spożywczych, kluczową kwestią jest czas, który wpływa na okres przechowywania oraz konsumpcji. Często ten okres jest ograniczony do zaledwie kilku dni. Długotrwałe przechowywanie produktów FMCG w magazynach lub nadmierny czas tranzytu może prowadzić do powstawania strat w łańcuchu dostaw. Dodatkowo, producenci tych towarów doświadczają wyższych kosztów związanych z magazynowaniem i transportem w porównaniu do innych produktów. Optymalizacja łańcucha dostaw w sektorze FMCG jest kluczowa. Efektywne funkcjonowanie łańcucha jest nie tylko kwestią rentowności, ale także utrzymania jakości i świeżości produktów. Wymaga to precyzyjnego zarządzania procesami, monitorowania czasu tranzytu, oraz dostosowywania warunków przechowywania do specyfiki poszczególnych produktów. Działanie sprawnego i wydajnego łańcucha dostaw staje się zatem nieodzownym elementem w branży FMCG.

Bezpieczeństwo budynków i terenu

Należy zadbać o ochronę budynków i terenu przedsiębiorstwa. To obejmuje kontrolę dostępu do różnych lokalizacji i stref, zarówno dla personelu, osób trzecich, jak i pojazdów oraz towarów. Kontrola procedur dotyczących włamań czy nieuprawnionego dostępu to kluczowe elementy w zabezpieczeniu przed zagrożeniami.

Bezpieczeństwo towarów

Kontrola przepływu towarów od momentu przyjęcia na magazyn, przez proces produkcji, pakowania, aż do momentu wyjścia produktu z magazynu, jest kluczowym aspektem zapewnienia bezpieczeństwa łańcucha dostaw. Personel powinien być dokładnie poinformowany o procedurach dotyczących bezpieczeństwa i ochrony towarów.

Wymogi bezpieczeństwa oraz szkolenia personelu

Warto również nakładać i weryfikować środki bezpieczeństwa na inne podmioty, z którymi współpracuje przedsiębiorstwo. Bezpieczeństwo personelu to kolejna ważna kwestia, dlatego kontrola i szkolenia pracowników są nieodzowne. Należy zadbać, aby wszyscy pracownicy byli świadomi polityki bezpieczeństwa i wiedzieli, jak reagować w przypadku wykrycia luk w systemie.

Podsumowując, bezpieczeństwo łańcucha dostaw jest kluczowym elementem dla branży logistycznej. Zapewnia ochronę przed różnorodnymi zagrożeniami i utrzymanie stabilności działalności. Inwestowanie w odpowiednie środki techniczne, procedury, kontrole oraz szkolenia personelu to inwestycja w przyszłość firmy i jej sukces na rynku. 

Audyt bezpieczeństwa

Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, konieczne jest dostosowanie rozwiązań i narzędzi ochrony osób, mienia oraz danych do konkretnej specyfiki każdego obiektu. Jednym z kluczowych kroków w tym procesie jest przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa.

Audyt bezpieczeństwa ma na celu zidentyfikowanie, które rozwiązania i narzędzia najlepiej spełnią potrzeby konkretnego obiektu. Jednocześnie pozwala ocenić, czy istniejące już systemy i rozwiązania funkcjonują zgodnie z oczekiwaniami. Zrozumienie indywidualnych wymagań każdego obiektu w branży logistycznej jest kluczowym aspektem zapewnienia skutecznej ochrony. Dlatego też audyt bezpieczeństwa stanowi ważny etap w procesie tworzenia rozwiązań, które będą idealnie dopasowane do potrzeb i charakterystyki danego przedsiębiorstwa.

 

Ochrona magazynów i obiektów logistycznych - Taurus Ochrona - Kompleksowy system zabezpieczeń obiektów

Kompleksowy system zabezpieczeń obiektów logistycznych

Wybór odpowiednich środków ochrony oraz stworzenie kompleksowego systemu bezpieczeństwa dostosowanego do specyfiki danego obiektu może obejmować:

 • Fizyczne ogrodzenie terenu i/lub automatyczny system ochrony obwodowej
 • System monitoringu odpowiedniej ilości kamer, pozwalający na pełną ochronę perymetryczną obszaru zewnętrznego oraz wybranych stref wewnątrz obiektu
 • Systemy alarmowe i kontroli dostępu
 • Profesjonalna ochrona fizyczna, w tym służba wartownicza i patrole, o ubiorze zgodnym z preferencjami klienta
 • Zintegrowane centrum monitorowania systemów alarmowych, PPOŻ, kontroli dostępu itp.
 • System GPS umożliwiający nadzór nad obiektami mobilnymi
 • Weryfikacja pracy pracowników ochrony za pomocą ActiveTrack
 • System analizy obrazu, oparty na sztucznej inteligencji, który oferuje spersonalizowane funkcje analityczne dostosowane do różnych sekcji obiektu, wraz z dedykowanym planem działania dla pracowników ochrony

Integracja tych systemów w spójną całość pozwala na bieżące przekazywanie sygnałów do Zintegrowanego Centrum Monitorowania Alarmów (ZCMA), personelu odpowiedzialnego za zabezpieczenie obiektu, a także służb przedsiębiorstwa, takich jak BHP czy Logistyka.

Ochrona Fizyczna

Ochrona fizyczna obiektu może obejmować następujące elementy:

 • Odpowiednio rozmieszczone stałe posterunki wartownicze kontrolujące ruch osób i pojazdów
 • Patrole mobilne – piesze i/lub zmotoryzowane
 • Kontrola stref załadunku i wyładunku, kompletacji dostaw, parkingów
 • Grupy Interwencyjne 

Ochrona magazynów i obiektów logistycznych - Inteligentny system analizy obrazu AI - Taurus Ochrona

Inteligentny system analizy obrazu

Analiza obrazu oparta na sztucznej inteligencji stanowi niezwykle efektywne narzędzie do detekcji i rozpoznawania zagrożeń. System umożliwia integrację i pozyskiwanie danych z wielu kamer jednocześnie, dokonując przetwarzania obrazów w czasie rzeczywistym. Co istotne, cały proces analizy obrazu odbywa się po stronie serwera, co otwiera możliwość efektywnego wykorzystania już istniejącej infrastruktury kamer. Po uwzględnieniu charakterystyki danego obiektu, uwzględniając jego specyfikę i unikalne wymagania, a także dostosowując się do oczekiwań klienta, zaawansowane algorytmy detekcji zdarzeń mogą obejmować następujące funkcje analityczne:

 • Detekcja i śledzenie ruchu
 • Detekcja wtargnięcia – wykrywanie osób w strefie chronionej
 • Detekcja szwendania – identyfikowanie zbyt długiego przebywania w danej strefie
 • Detekcja zatrzymania i czasowego zatrzymania – wykrywanie zbyt długiego postoju w określonym miejscu
 • Detekcja natarcia dłoni/stóp na strefę – wchodzenie w strefę lub przekroczenie wirtualnej linii
 • Detekcja celowego przyglądania się
 • Detekcja bezpośredniego zagrożenia
 • Detekcja upadku osoby
 • Detekcja dymu i ognia
 • Weryfikacja poprawności przebywania odpowiednich osób w danej strefie według ustalonego klucza
 • Wykrywanie broni
 • Wykrywanie pozostawionego obiektu – zapobieganie porzuceniu przedmiotów
 • Zliczanie osób i pojazdów
 • Rozpoznawanie twarzy i tablic rejestracyjnych
 • Anonimizacja nagrań
 • Monitorowanie ilości osób na obiekcie – wykrywanie zbierającego się tłumu
 • Wykrycie braku kasku ochronnego i kamizelki ochronnej
 • Rozróżnianie obiektów (człowiek-zwierzę-samochód)

Inteligentna analiza obrazu nie tylko przyczynia się do zabezpieczenia obiektów logistycznych, ale także wspiera przestrzeganie przepisów BHP m.in. poprzez wykrywanie braku kasków i kamizelek ochronnych oraz detekcję upadku osoby, co przekłada się na większe bezpieczeństwo pracowników.

Monitoring GPS

Monitorowanie GPS i zarządzanie flotą pojazdów stanowi istotny element rozwiązań dla branży logistycznej, znacząco wspierając procesy decyzyjne w przedsiębiorstwach. System umożliwia bezpieczną, stabilną i wygodną kontrolę online nad flotą pojazdów oraz pracownikami, dostarczając dokładne informacje w czasie rzeczywistym na mapie. To pozwala na ciągłe śledzenie lokalizacji i dostarcza precyzyjne dane dotyczące położenia. Co istotne, rozwiązanie oferuje również możliwość tworzenia raportów zawierających historię tras oraz parametry jazdy, takie jak zużycie paliwa, postoje, czas pracy, dzienny przebieg, a także alarmy i ostrzeżenia. To pozwala na efektywne zarządzanie i optymalizację działań logistycznych, przyczyniając się jednocześnie do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach.

Ochrona magazynów i obiektów logistycznych - Taurus Ochrona 03


vPATROL® – Inteligentny system analizy obrazu

Jako firma inwestująca w nieustanne doskonalenie technologii, oferujemy naszym klientom zaawansowane rozwiązania, które znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa. Przykładem takiego rozwiązania jest vPATROL® – inteligentny system ochrony oparty na innowacyjnych technologiach, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do monitorowania obszaru zewnętrznego niezależnie od warunków pogodowych oraz wybranych stref wewnątrz obiektu. Usługi concierge systemu obejmują wszelkie zdalne działania zastępujące tradycyjne zadania pracowników ochrony, takie jak zdalne otwieranie szlabanów, furtki czy wpuszczanie osób upoważnionych do obiektu po wcześniejszej autoryzacji. Ważną zaletą tego systemu jest pełna transparentność, ponieważ klient otrzymuje raporty ze wszystkich działań, do których ma dostęp 24/7 w trybie online.

Dzięki vPATROL® zapewniamy bezpieczeństwo przechowywanych dóbr, procesów logistycznych oraz przestrzeganie przepisów BHP, świadcząc usługi nieprzerwanie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku.

Usługa zawiera modułowy pakiet rozwiązań zbudowany w oparciu o:

 • Inteligentny system analizy obrazu
 • Wideoweryfikacja
 • Wirtualny patrol
 • Wideoobchody
 • Usługi concierge
 • Patrol interwencyjny

Usługa vPATROL – https://taurus-ochrona.pl/oferta/vpatrol/

 


 

Opracowanie:

Robert Kujawa
Dyrektor ds. Technicznych Taurus Ochrona

Grzegorz Loose
Dyrektor ds. Ochrony Taurus Ochrona

Redakcja:

Janusz Jankowski
Menedżer ds. Marketingu i PR Taurus Ochrona

POPULARNE WPISY

Gala Jubileuszowa Taurus Ochrona

Piknik Rodzinny Taurus Ochrona

Mobilne wieże monitorujące: innowacyjne rozwiązanie dla bezpieczeństwa