Ochrona w czasach podwyższonego ryzyka
Każdy czas ma swoja specyfikę
Ochrona komercyjna w założeniu dedykowana jest ochronie osób i mienia przed zagrożeniami kryminalnymi, których źródłem są środowiska przestępcze. Jednak każdy czas ma swoją specyfikę, a jednocześnie swoją zmienność. Obecnie żyjemy w czasach, gdzie mimo braku bezpośrednich działań wojennych na terenie naszego kraju, wojna tworzy określony klimat w kontekście zagrożeń oraz działań, które powinny podejmować agencje ochrony, zarówno w relacjach zewnętrznych (klienci, służby państwowe, ubezpieczyciele, stowarzyszenia), jak i wewnętrznych (pracownicy, procedury).
W Polsce oraz w innych krajach, branża ochrony dbając zarówno o bezpieczeństwo społeczności, jak i infrastruktury służącej jej potrzebom, pełni istotną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa całego kraju. W czasach wojny hybrydowej, zapotrzebowanie na usługi ochrony rośnie, ze względu na zwiększone zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego i konieczność ochrony infrastruktury w trudnych warunkach. Warto podkreślić, że istotne są nie tylko działania związane z ochroną infrastruktury krytycznej, ale również tych obiektów, które pełnią ważną rolę dla społeczeństwa, choć formalnie nie są zakwalifikowane do infrastruktury krytycznej.
Wojna hybrydowa niesie ze sobą różnorodne zagrożenia, takie jak cyberataki, dezinformacja, sabotaż, działania specjalne i inne formy agresji, które mają na celu osłabienie państwa i jego zdolności obronnych oraz negatywne oddziaływanie na społeczeństwo. W tej sytuacji branża ochrony odgrywa istotną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa przed nowoczesnymi zagrożeniami. Kluczowe jest, aby branża ochrony dostosowała swoje metody i strategie do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Wymaga to inwestycji w nowoczesne technologie oraz specjalistyczne szkolenia dla personelu ochrony, aby skuteczniej radzić sobie z różnymi aspektami zagrożeń.
Do niedawna, najpoważniejszymi i najczęstszymi zagrożeniami, na które zwracaliśmy uwagę, były kradzieże oraz kradzieże z włamaniem. Jednak sytuacja, która wydarzyła się w lutym 2022 roku, spowodowała, że kradzież może mieć teraz zupełnie inne oblicze, a sprawcą nie musi być typowy złodziej. Obserwujemy jak coraz większą rolę odgrywają obiekty energetyczne, w szczególności farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, które obecnie dostarczają znaczną część energii elektrycznej i zasługują na miano kluczowych instalacji dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Odpowiedź w modelu „just-in-time”
Obecna sytuacja wymaga od agencji ochrony odpowiednich działań prewencyjnych, które są nie tylko kompetentne, ale także realizowane w odpowiednim czasie, aby w ogóle było możliwe uniknięcie zagrożeń. Dość powszechną tezą jest że firma to ludzie. W bezpieczeństwie nie ma w tym ani cienia przesady, to przede wszystkim ludzie kreują rzeczywistość i przyszłość, dlatego szkolenie pracowników ochrony jest niezwykle istotnym elementem. Jednocześnie wysokie kompetencje pracowników ochrony nie zamykają się w granicach chronionych obiektów, ale poprzez relacje interpersonalne pozytywnie wpływają na społeczną świadomość zagrożeń oraz możliwości przeciwstawiania się im. Każdy z nas ma rodzinę i znajomych, i nasza wiedza może być – i najczęściej jest – przekazywana, a to ważny element budowania odporności całego społeczeństwa.
Obowiązujące przepisy nakładają na nas obowiązki szkoleniowe, jednakże zagrożenia charakterystyczne dla czasów wojennych wymagają bardziej zaawansowanych szkoleń. Przykładem może być przypadek współpracy pracownika ochrony z osobami powiązanymi z obcymi służbami specjalnymi, które ujawniono w brytyjskim przedstawicielstwie dyplomatycznym w Niemczech, gdzie pracownik przekazywał informacje rosyjskiemu attaché wojskowemu. Jedynie z pozoru były to informacje niezbyt istotne, jak na przykład numery telefonów, czy numery rejestracyjne pojazdów. Można stwierdzić, że przedstawicielstwa dyplomatyczne są dziś szczególnie narażone. To oczywiście prawda, ale nie cała, co pokazuje inny przykład – pracownik ochrony, wykonujący zadania w biurowcu w Wielkiej Brytanii, nielegalnie uzyskał dostęp do opracowywanych w tym biurowcu technologii lotniczych, radarowych, także o zastosowaniu militarnym. Takie sytuacje pokazują, że pracownicy ochrony są również podatni na infiltrację, a zagrożenie to powinno być rozpatrywane jako jak najbardziej realne i nasilające się. Dlatego szkolenia muszą uwzględniać te unikalne zagrożenia.
W Taurus Ochrona Group, zdajemy sobie sprawę z tych wyzwań. Szkolimy naszych pracowników w zakresie technik interwencyjnych oraz zapewniamy szkolenia znacznie przekraczające ustawowe, np.: ochrona obiektów z sektora sakralnego we współpracy z Policją (YouTube) czy szkolenia antyszpiegowskie, skupiając się na zagrożeniach, które pracowników ochrony mogą spotkać ze strony osób powiązanych z obcymi służbami specjalnymi. Naszym głównym celem jest zapewnienie klientom najwyższego poziomu bezpieczeństwa poprzez ciągłe doskonalenie naszych standardów, aby być gotowym na nadchodzące zagrożenia.
Dlaczego to robimy?
Taurus Ochrona Group świadczy usługi ochrony dla wielu klientów, w tym dla developerów i producentów zielonej energii z farm wiatrowych i fotowoltaicznych, których rola w bezpieczeństwie energetycznym staje się coraz ważniejsza. Naszym celem jest nieustanne doskonalenie naszych umiejętności w zakresie działań ochronnych. Podejmujemy szereg działań, zaczynając od znajomości rzemiosła, śledzenia trendów w systemach zabezpieczeń technicznych oraz taktyki ich stosowania, po edukowanie pracowników na każdym poziomie naszej organizacji.
Aktywnie uczestniczymy w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, równocześnie wspierając rozwój nowych technologii, takich jak wykorzystanie dronów jako System Szybkiego Reagowania proponowany przez firmę REAKTO. Drony stanowią wartościowe narzędzie, umożliwiające skuteczne monitorowanie rozległych obszarów. Ciekawym aspektem ich wykorzystania jest kwestia świadomości sytuacyjnej oraz przewagi informacyjnej zespołu ochronnego. Dzięki swojej mobilności, natychmiastowej reakcji i zdolności do osiągania trudno dostępnych miejsc, stanowią cenne wsparcie dla zespołu chroniącego obiekt. Drony mogą wykrywać nieautoryzowany dostęp i prowadzić wstępne badania incydentów, jeszcze zanim personel ochrony dotrze na miejsce. Ich zdolność do natychmiastowej reakcji na wezwanie oraz zdalnej identyfikacji zagrożeń usprawnia działania operacyjne, zwłaszcza w zakresie weryfikacji niepożądanych alarmów oraz dostarczania wsparcia taktycznego podczas interwencji.
Jesteśmy również nieustannie zaangażowani w śledzenie postępów w zakresie regulacji prawnych, takich jak Dyrektywa CER czy NIS2, oraz inicjatyw międzynarodowych organizacji, skupiających środowiska security, takich jak Confederation of European Security Services (CoESS), które stanowią dla nas źródło inspiracji do podejmowania działań jeszcze przed ich oficjalnym wejściem w życie. Równocześnie zdajemy sobie sprawę, że zagrożenia zmieniają się szybko, dlatego konsekwentnie podnosimy swoje umiejętności i wiedzę, aby nie tylko zapewniać bezpieczeństwo, ale także doskonalić naszą ochronę. Wierzymy, że nasza determinacja w ciągłym doskonaleniu się i świadczeniu najwyższej jakości usług czyni nas zaufanym partnerem dla naszych klientów.
Pracujemy z myślą o jutrze, aby sprostać dynamicznie zmieniającym się zagrożeniom i wciąż podnosić nasze standardy, bo wiemy, że tylko w ten sposób możemy skutecznie działać w czasach podwyższonego ryzyka.
Opracowanie:
Jacek Grzechowiak
Konsultant ds. Ryzyka i Bezpieczeństwa Taurus Ochrona
Grzegorz Loose
Dyrektor ds. Ochrony Taurus Ochrona